Чому Дністер тоне у смітті: руйнуємо міфи про шкідливих туристів

Чому Дністер тоне у смітті: руйнуємо міфи про шкідливих туристів

04.02.2017 перегляди: 1103

Туристи, як уміють, відсварюються до лобістів ГЕСсів на Дністрі. Їхні антагоністи у відповідь намагаються принизити туриста – "що від них одне сміття". Розхитуємо гнилий зуб міфу про туристів.

В ескімосів є 50 визначень снігу.

В любителів полунички – 50 відтінків сірого.

Цілу купу категорій людей ми намагаємося впихнути у визначення "турист на Дністрі".

Тут вам і пішохідні,

і на колесах,

і шо на колесах в іншому сенсі слова (їм подобається робити то на природі),

і вузькоспеціалізовані (спелеологи, дельта-, парапланеристи),

і шукачі військових/природних скарбів,

і рибалки, і фотомисливці, і алканавти, і езотерики,

і і і.

Жоден із цих "туристів" не є головним винуватцем, "чого сміття на Дністрі".

***

Комерційному туристичному організатору є невигідним залишати після себе сміття. Того що наступного тижня він буде водити нового туриста по тих же стежках, стоянках. А клієнт сміття дуже не любить. Популярним є шукати не чаплю в небі, а целофановий пакет у воді. Тоді заводиться "балада про сміття" – про водоспади, скелі, природу турист нічого не знає, а з теми про сміття на Дністрі легко перескочити на улюблену савченку.

Організовані туристичні групи не мають можливості смітити. В них є гід з нагайкою або гід-інтроверт, який прибере за ними.

У водному поході сміття сортується на ОРГАНІЧНЕ:

Його залишають в кущах (з’їсть корова) – а жадібний я піду в село, поміняю лушпайки від картоплі на огірки.

І НеОРГАНІЧНЕ. Пластик-скло в сміттєвих пакетах вивозиться з собою.

Поширена раніше ганебна практика закопувати-спалювати сміття останніми роками рідкісна (серед професійних туристів). Так можуть грішити ентузіасти самодіяльного туризму, що палив, пале і буде палити, – але з ними ведеться виховна робота.

Досвідчений гід знає, що сплавлятися треба по фарватеру – розбухла здохла свиня на відстані 100 метрів виглядає майже як камінь.

Смітять автомобілісти – їм гидко своє сміття прибрати в свою чистеньку, вимиту у Дністрі машину. Дуже багато смітять рибалки.

Взагалі, до того часу, як я сплавляв групу ортодоксальних євреїв, вважав, що українці дуже багато смітять після себе. Але в порівнянні наші люди дуже, дуже охайні.

***

Кількість сміття, яке селянин викине в річку вниз по течії, дорівнює кількості сміття, яке припливе до нього зверху по течії.

Є два джерела, які б’ють сміттям в Дністровський каньйон:

- стихійні смітники біля сіл безпосередньо в каньйоні;

- сміття, яке змивається в Дністер під час злив зі стихійних смітників вище каньйону.

Перші в році паводки на Дністрі, з підняттям води на 4-5 метрів – на початку червня (часто весняних просто немає). Саме тоді міріади пляшок з Прикарпаття змиває в Дністер.

Фото Петра Площанського

Сміття, яке не зачепиться за гілки верболозів, не висіється на берегах, – допливе і навічно заакумулюється в Дністровському водосховищі.

Паводковий режим ускладнює спорудження інфраструктури для туристів на березі Дністра – все, що набудовано, прийде вода і забере.

***

Кажуть, румуни виловлюють все пластикове сміття, яке українці викидають в річку Тиса, переплавляють на тазіки, посуд – і продають назад в Україну. Було б цікаво, коли в червні в Дністровський каньйон буде нестися пляшкова орда, – не пустити, виловити її за румунською технологією.

Сміття на Дністрі – вічний двигун для економіки Тернопільської області. Вирубають ліс у Карпатах, вичерпають корисні копалини, але сміття по Дністрі – невичерпне. Селяни придністровських сіл як викидали його, так будуть викидати все більше. Того що так було завжди.

Єдине, що тип сміття змінився – якщо раніше викидали лушпайку від бараболі, зараз – лушпайку від миючого засобу. Пластикове сміття на Дністрі – це як трипільські глечики, наш месидж для майбутніх поколінь.

Саме думку цих селян, в першу чергу сільських голів та депутатів, купляють лобісти ГЕСів. Бо вони – територіальна громада. Так, серед них теж є нормальні люди (і є свині серед туристів), але саме від імені "громад" виступають ті квазіполітики, яким совість злиплася. А турист – то шось таке дурне, патлате, в кольорових шмотках. Мандата в нього нема. Від нього лиш сміття.

Є легенда, що одного дня всі викинуті в Дністер пляшки припливуть вверх по течії і обліплять собою тих, хто їх викинув.


 

Андрій МЕЛЬНИЧУК

Організатор трьох "Черемош-Фестів", сотень походів, екскурсій та атракцій.

Коментарі

Код
Щоб залишити коментар, введіть Ваше ім'я, E-Mail, текст повідомлення та цифровий код, зображений на картинці.Будь ласка, не ображайте один одного, будьте ввічливими та грамотно висловлюйте свою думку. Адміністрація сайту залишає за собою право видаляти повідомлення нецензурного характеру та такі, що ображають честь і гідність інших людей.