Меморіальний музей національно-визвольного руху «Калуська в’язниця»

Меморіальний музей національно-визвольного руху «Калуська в’язниця»

23.12.2015 перегляди: 9247

У перші роки проголошення незалежності України товариством «Меморіал» за допомогою інших патріотичних організацій здійснено багато перезахоронень жертв репресій комуністичного режиму. Неодноразово велись пошуки підвальних приміщень в теперішньому головному корпусі музичної школи, де колись відбувались допити повстанців. За часів польської й німецької окупації в цій будівлі були судові й слідчі установи, а за радянського режиму розміщувалися Народний комісаріат внутрішніх справ (НКВС1) і Комітет державної безпеки (КДБ2). Досліджуючи споруди в’язниці й місця злочинів терору, борці за незалежність сподівались віднайти рештки закатованих та створити в Калуші меморіальний музей. Реалізувати ідею тоді не вдалося, бо посткомуністичні сили цинічно протидіяли, посилаючись використанням будівель освітніми закладами, мовляв, дітей не можна травмувати негативними спогадами. У часи побудови Староугринівського музею Степана Бандери (1996-2009) ця тема відійшла на другий план і лише в 2010 році відновлено збір історичних матеріалів, документів і свідчень про репресії, а ще розпочалось експонування періодичних виставок у приміщенні калуської організації товариства «Меморіал» по вул. Грушевського, 63. Знайшовши 2010 року в обласному архіві польські документи в’язниці та зробивши обстеження цих споруд, з допомогою науковців Івано-Франківського музею визвольної боротьби ім. С. Бандери розроблено рекомендації щодо створення експозиції в автентичних спорудах. У 2011 році вдалось домовитися з дирекцією Центру науково-технічної творчості учнівської молоді (ЦНТТУМ, вул. Січинського, 6) про заснування краєзнавчого гуртка, який до травня 2012 підготував виставку про національно-визвольний рух на Калущині у XV-ХХ ст., а в листопаді та на початку грудня організував презентацію «УПА на теренах Калущини».

1. https://uk.wikipedia.org/wiki/Народний_комісаріат_внутрішніх_справ

2. https://uk.wikipedia.org/wiki/Комітет_державної_безпеки

У листопаді 2012 р. у черговий раз товариством «Меморіал», за підтримкою «Координаційної ради політичних партій та громадських організацій демократичного спрямування», подано клопотання Калуському міському голові та Калуській міській раді з проханням надати споруді колишньої в’язниці репресивних органів окупаційних режимів статусу історичної пам’ятки і розпочати створення музейної експозиції.

11 грудня гуманітарна комісія міської ради обговорила обидва прохання і рекомендувала управлінню культури розробити проект рішення і винести його на розгляд міської ради. «Меморіал» і представники міської влади домовилися про поетапне створення музею. Ініціативна група пожвавила пошук та підбір експонатів, записування спогадів, дослідження архівних документів, відновлення інтер’єрів.

6 червня 2013 року на сесії Калуської міської ради депутати прийняли Рішення про створення Меморіального музею «Калуська в’язниця» в структурі Музейно-виставкового центру (МВЦ) з мотивацією необхідності вивчення і збереження документальних та речових матеріалів, що засвідчують висвітлення подій визвольної боротьби проти окупантів, проведення просвітницької діяльності серед учнівської та студентської молоді й інших верств населення. Бюрократичне узгодження дозвільної документації щодо діяльності музею затяглося до кінця року.

Протягом 2014 року, пам’ятного «Революцією гідності» та початком російської агресії, неможливо було віднайти кошти на введення в дію музею, тому роботу було переорієнтовано на краєзнавчі заходи, презентацію різноманітних виставок і архівних досліджень, відзначення пам’ятних дат.

У 2015 році завдяки “Калуському заводу будівельних машин” (А. Хмарник, М. Макар) вдалось виготовити нові вхідні двері, реконструйовані за зразком тюремних, а за допомогою фірми «Добробут» (В. Кузик) їх встановити й зміцнити (перемурувати) придверні стіни. Зимою й весною допомогли гуртківцям ЦНТТУМ завойовувати нагороди на конкурсах Малої академії наук. 
Літом досліджувалися місця дій УПА в Чорному лісі. Восени власними силами почали ремонтувати вікна і розміщувати вітрини передані краєзнавчим музеєм, упорядковувати тимчасову експозицію.

Нарешті в кінці жовтня Меморіальний музей «Калуська в’язниця» презентував свої нові колекції, а в листопаді 2015 року почав приймати відвідувачів три дні на тиждень.

https://www.facebook.com/MuzejnoVistavkovijCentrMKalusa/photos/a.1084975318194142.1073741888.379647562060258/1084982731526734/?type=3&theater

Сподіваємось найближчим часом знайти можливість завершити ремонтні роботи, підвести повноцінне освітлення, виконати осушення й отеплення приміщень, належно обладнати експозиційні зали, меморіалізувати територію.

При наявності фінансування з бюджету міської ради ми зможемо здійснити відкриття музею не раніше весни 2016 року. В іншому випадку будемо домагатись приєднати наш музей до Обласного музею визвольної боротьби ім. С. Бандери, який вже має кілька філій у різних районах.

Нас часто запитують: «Чи можна пришвидшити час створення музею визвольного руху, активізувати співпрацю з інститутомНаціональної пам’яті та запровадити туристичні маршрути?»

У даний час організацією ремонтних робіт (навіть їх виконанням) і усіх господарських справ мусять займатись наукові співробітники, бо побутує думка – «вивчення історії й збереження культурної спадщини може ще трохи зачекати». Щоб наші музеї могли давати кращий результат у штаті Музейно-виставкового центру мав би бути завгосп чи інженер, а науковців –
хоч по двоє на кожен заклад. Для відносин національного рівня потрібне відрядне забезпечення. Про розробку екскурсійних маршрутів по пам’ятних й історичних місцях міста та району ми можемо лише мріяти і без європейських інвестиції та грантів таку справу не осилити.

PSНаступного року плануємо оголосити конкурс на кращий проект встановлення біля музею скульптурної композиції «Борці занезалежність України» та пам’ятної стели з іменами героїв. У експозиційних залах будемо комплектувати архів матеріалів про всіх репресованих Калущини.

Дуже важко здійснювати як друковані так і віртуальні краєзнавчі видання, бо влада не зробила висновків з поразки в інформаційній війні з Росією, тому ми запрошуємо до співпраці інвесторів, меценатів і благодійників.

Отже, пропонуємо бажаючим взяти участь:

в освітніх заходах, експедиціях, розкопках, реконструкціях історичних подій та археологічних об’єктів, виданнях, тощо.

Найвагоміші проведені заходи:

Виставка «Національно-визвольний рух на теренах Калущини» (травень 2012 р.).

Науково-практична конференція приурочена 20-річчю розкопок жертв політичних репресій у Войнилові (червень 2012).

Ілюстративно-документальна виставка «УПА на теренах Калущини» (жовтень 2012).

Виставкова презентація «УПА: історія створення і структура, озброєння та медична опіка, служба безпеки та вишкіл, ранги та відзнаки. Українська Головна Визвольна Рада» (до 70-річчя УПА; 26.11.2012).

Регіональна наукова конференція «Репресії тоталітарних окупаційних режимів на теренах Калущини у ХХ ст.» приурочена пам’яті учнів Калуської торговельної школи підозрюваних у зв’язках з ОУН (70-і роковини розстрілу) – 4 листопада 2013 р.

Круглий стіл приурочений прийняттю Декларації про державний суверенітет України та Акту проголошення незалежності України(листопад-грудень 2013).

Знайдено та скопійовано в ДАІФО велику кількість документів пов’язаних з визвольним рухом і калуською в’язницею (лютий-березень 2014).

Презентації та круглі столи про події Першої та Другої світових воєн, українсько-польської війни на теренах Калущини (квітень-травень 2014).

Круглий стіл «Історичні реалії подій 30 червня 1941 та сьогодення».

Розпочато експедиції в Чорний Ліс з метою створення туристичних маршрутів по місцях подій національно-визвольної боротьби на теренах Калущини (липень-серпень 2014).

Учнівський семінар «Український національно-визвольний рух на теренах Калущини впродовж 1000-річчя» (до 72 річниці УПА).

Круглий стіл приурочений 25-річчю розкопок сталінських репресій в Дем’яновому Лазу, де обговорено результати та плани розкопок на Калущині (29 жовтня 2014).

Участь у обласній і Всеукраїнській конференціях приурочених 25-річчю розкопок сталінських репресій у Дем’яновому Лазу (18 і 30 жовтня 2014).

Розпочато обстеження місць захоронення жертв репресій окупаційних режимів у Пійлівському лісі з приводу підготовки до розкопок й увіковічнення пам’яті загиблих та облаштування туристичних маршрутів (4 листопада 2014).

Збір свідчень і відомостей про німецькі й радянські репресії на теренах Калущини з метою підготовки до видання збірки матеріалів (перевидання кн. І. Семаньківа «Перемогла ідея»).

Діяльність учнівських гуртків: «Дослідження визвольного руху» (2011-2012), «Історичне краєзнавство» (2012-2013), «Юні музеєзнавці» (2014-2015).

Захист учнівських робіт на Конкурсах МАН (Малої Академії Наук) та ЦТіКУМ (Центру туризму і краєзнавства учнівської молоді).

ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ НОВОСТВОРЮВАНОГО МУЗЕЮ:

- ВИВЧЕННЯ ДОЛІ КОЖНОГО УЧАСНИКА УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ КАЛУЩИНИ,

- СТВОРЕННЯ МЕМОРІАЛЬНОГО ПАНТЕОНУ ЖЕРТВАМ ТЕРОРУ.

Наш музей відкритий для відвідувачів у понеділок, вівторок і середу з 10 до 14 години за адресою: вул. Січинського, 6 (підвальні приміщення).

Кожної останньої неділі місяця о 12 год. ми раді будемо зустрітись з нашими шанувальниками в клубі любителів історії нашого краю, а також запрошуємо до спілкування і обговорення кращих ідей на форумі: http://maidan.if.ua/category/forum.

 

Коментарі

Богдан
БогданВідповісти
музей відкритий для відвідувачів у понеділок, вівторок і середу з 10 до 14 години за адресою: вул. Січинського, 6 (підвальні приміщення) http://maidan.if.ua/category/news/gromady-news/2015/12/23/71/view
27.12.15
Код
Щоб залишити коментар, введіть Ваше ім'я, E-Mail, текст повідомлення та цифровий код, зображений на картинці.Будь ласка, не ображайте один одного, будьте ввічливими та грамотно висловлюйте свою думку. Адміністрація сайту залишає за собою право видаляти повідомлення нецензурного характеру та такі, що ображають честь і гідність інших людей.