Найцікавіші туристичні місця Тернопільщини. ФОТО

Найцікавіші туристичні місця Тернопільщини. ФОТО

13.11.2017 перегляди: 528

Тернопільська область багата на історичні та природні місця і пам’ятки.

Маленький Версаль, дендропарк в Раю, найбільша гіпсова печера в світі і найкрасивіша неоготична споруда  в Україні – ми зібрали найцікавіші місця в Тернопільській області, про які мало хто чув, пише "Файне місто Тернопіль".

Палац Вишневецьких

Дворец Вишневецких

Палац Вишневецьких – головна резиденція XVIII століття князівського роду Вишневецьких.

Розкішний палац в стилі класицизму з елементами французького ренесансу побудував у Вишневці останній з роду Вишневецьких – великий польський магнат Михайло Сервацій.

Над спорудою працювали українські, польські та французькі архітектори протягом 30 років.

Палац засновано на фундаменті середньовічного Вишневецького замку, який неодноразово перебудовувався і розширювався.

На першому поверсі розташовувався дзеркальний зал завдовжки 80 м – точна копія дзеркального залу Версаля, парадний хол був прикрашений білою керамічною плиткою з блакитним малюнком. Від палацу до річки спускалися 3 каскади садів.

У 1744 р маєток перейшов до Мнішек, родичам Вишневецьких. Вони перетворили палац Вишневецьких в першокласну магнатську резиденцію в стилі пізнього рококо з прекрасною картинною галереєю. Палац вважався розкішним на Волині.

Відвідавши Вишневець в 1848 р Оноре де Бальзак назвав його “малим Версалем”.

Дворец_Вишневецких

Зараз це філія заповідника “Замки Тернопільщини”.

 

З 2005 року ведеться повна реконструкція, в відреставрованих залах вже розміщена невелика експозиція, проводяться екскурсії.

Адреса: Тернопільська область, м Вишневець.

Збаражський замок

Прекрасно збережений Збаразький замок протягом століть служив резиденцією литовських князів і польських шляхтичів.

Будівництво нової твердині замість зруйнованої татарами фортеці в Старому Збаражі почали 1620 році князі Христофор і Юрій Збаразькі, замовивши у Венеції проект відомого архітектора Скамоцці.

У XVII ст. нові господарі Збаразького замку, князі Вишневецькі зміцнили його чотирма бастіонами. У 1649 р замок витримав семитижневу облогу козацького війська Богдана Хмельницького, а в 1734 був захоплений гайдамаками.

Магнати Потоцькі в XVIII в. перетворили військову твердиню в звичайний палацовий маєток. Протягом першої половини XX ст. споруда сильно постраждала під час війн, і тільки в 1985 р була завершена реставрація.

У приміщеннях розгорнута археологічна та етнографічна експозиції, виставлена колекція зброї, демонструються унікальні роботи різьбяра по дереву В. Лупійчука, йде створення діорами “Облога 1649 року”.

Адреса: Тернопільська область, м Збараж

Пивзавод Бровар

123

Пивзавод “Бровар” в Микулинцях вважається одним з найстаріших пивоварень України.

На етикетках фірмового “Микулинецького” пива вказана дата “+1457”, до якої відносять першу згадку про пивоварню в Микулинцях – при описі військового походу польського короля Яна Ольбрахта на Молдовське князівство, але в дійсності цей похід відбувся на 40 років пізніше.

Промислове виробництво пива організував в Микулинцях граф М. Рей в 1885 р, налагодивши випуск трьох сортів: “Лежак”, “Фірмове” і “Бок”. У 1939 р завод був націоналізований, в радянські часи випускали “Жигулівське”, “Українське” і “Ризька” пиво, потім з’явилося “Подвійне золоте” і “Березневе”. У 1995 р на базі заводу було створено ТОВ “Бровар”.

Зараз в асортименті близько півтора десятка сортів живого непастеризованого пива, в т.ч. преміум-класу.

Проводяться екскурсії і дегустації

Адреса: Тернопільська область, с. Микулинці, вул. Набережна, 33

Василіанський монастир в Бучачі

Монастир побудовано для отців василіан, яких в XVIII в. запросив до міста С. Потоцький для заснування богословської школи.

Центральною спорудою комплексу є барокова Хрестовоздвиженська церква з дзвіницею (арх. І. Шільцер). З двох сторін до неї примикають корпуси келій і василіянської гімназії (зараз Бучацький колегіум ім. Св. Йосафата).

У радянські часи монастир був закритий і руйнувався, проте після 1991 р проведена повна реставрація. Всі будівлі, включаючи гідроелектростанцію на р. Стрипа, відновлені і використовуються по призначення

Адреса: Тернопільська область, м.Бучач,

Домініканський костел в Чорткові

dIAK3tgtxbI

Домініканський костел в Чорткові побудований в стилі неоготики на початку XX ст. на місці старого собору.

Спочатку костел входив в комплекс оборонного домініканського монастиря, оточеного стінами з вежами і бійницями, але перед Першою світовою війною він був повністю перебудований (з тильної сторони зберігся фрагмент оборонного муру).

Домініканський костел в Чорткові вважається одним з найкрасивіших неоготичних споруд в Україні.

Храм є санктуарієм (святим сховищем) ікони Божої Матері Святої Вервиці (Чортківської Богородиці).

За радянської влади костел був закритий, але в 1989 р повернутий домінікацням.

Адреса: Тернопільська область, м Чортків

Місто Заліщики

Один із найкрасивіших  панорамних видів в Україні дарує нам місто Заліщики.

Подивитися на вигляд омиваного міста, можна із селища Хрещатик. Як дістатися на майданчик вам з радістю розкажуть місцеві.

Ще в місті Заліщики знаходиться Палац Бруницьких, де зупинявся австрійський імператор Франц II під час подорожі Галичининою. Також було закладено парк площею 5 га, де зараз інує понад 400 видіа дерев.

Садиба збереглася до наших днів, до останнього часу в ній розміщувалося відділення районної лікарні.

Заліщицький парк входить до складу заповідної зони регіонального ландшафтного парку “Дністровський каньйон”.

Свято-Успенська Почаївська Лавра

Свято-Успенская Почаевская Лавра

Свято-Успенська Почаївська лавра – одна з найбільших святинь православного світу, друга за значенням на території України після Києво-Печерської лаври.

У головному вівтарі зберігається чудотворна ікона Божої Матері, подарована монастирю в 1597 р його засновницею – поміщицею А. Гойської.

Адреса: Тернопільська область, м Почаїв

Скалатський замок

Скалатский замок

Скалатський замок закладено 1630 р польським мечником К. Віхровскім.

Скалатський замок постраждав під час Визвольної війни українського народу, а потім, ще сильніше під час польсько-турецької війни в 1672-75 рр., так, що зовсім втратив оборонне значення.

Відродження Скалатського замку, в якості парадної магнатської резиденції в XVIII в. пов’язане з родом Сципіонів. Нова господиня замку М. Сципіонова  з роду Водзіцкіх розпорядилася прилаштувати до східної стіни двоповерховий палацовий корпус і пишно оформити в’їзну браму. Деякий час замок належав Понятовским. У ХІХ ст. на кошти графа М. Розенштока  архітектор Т. Талевський реконструював вежі в неоготичному стилі. Споруди сильно постраждали під час двох світових воєн. У 1960 р була проведена консервація руїн.

Лише в останні роки почалася реставрація: територія і збереглися приміщення замку розчищені, над вежами зведені шатрові перекриття, через оборонний рів перекинуто дерев’яний міст. У двох баштах відкрита музейна експозиція: середньовічну зброю, дерев’яні скульптури, картини. Екскурсії проводяться за попередньою домовленістю.

Зараз замок є філією Національного заповідника “Замки Тернопілля“.

Адреса: Тернопільська область, с. Скалат

Колегіум єзуїтів в Кременці

Коллегиум Иезуитов в Кременце

У XVIII-XIX ст. єзуїтський костел був одним з найбільших центрів освіти на подільських і волинських землях.

Монахов-єзуїтів запросив до Кременця князь Я. Вишневецький для створення католицького колегіуму на базі братської школи Богоявленського монастиря.

Адреса: Тернопільська область, м Кременець

Плебанівський міст-віадук

Плебановский мост-виадук

Плебанівський міст-віадук, також відомий як Теребовлянський міст, привертає увагу своїми високими арками на під’їзді до Теребовлі з боку Чернівців.

Дев’ятиарочний кам’яний залізничний міст побудований в 1896 р при прокладанні залізниці Тернопіль – Копичинці. Сконструйований австрійськими інженерами міст добре зберігся до наших днів і продовжує використовуватися за призначенням.

Адреса: Тернопільська область, с. Плебанівка

Палац Вороніна

Дворец Воронина

Палац в стилі англійської неоготики побудований в Білокриниці поміщиком А. Чосновским в сер. XIX ст. на місці оборонного замку, закладеного в XVI князями Збаразькими.

Перший дерев’яний замок спалили татари, після чого Ю. Збаразький відбудував його в камені (збереглися стародавні підвали, земляні вали і один бастіон).

На поч. XIX ст. замок повністю згорів. Поміщик Чосновскій, викупивши Білокриницю у Радзивіллів, реконструював одну з частин замку під парадну резиденцію.

Останній господарем палацу був чиновник київського генерал-губернатора, таємний радник, граф А. Воронін. Після смерті Вороніна, згідно з його заповітом, Білокриницький палац був переданий сільськогосподарському училищу.

Зараз це Кременецький лісотехнічний коледж.

У приміщенні гуртожитку коледжу відкрито невеликий музей історії Білокриниці, коледжу і самого палацу.

Адреса: Тернопільська область, с. Білокриниця

Рай

Рай

В Україні роботи є Рай, і він знаходиться в Тернопільській області.

Рай – це назва селища біля містечка  Бережани, де знаходиться садиба Потоцьких і неймовірний дендропарк.

Ландшафтний парк зі ставками й мисливський будиночок заклав тут в ХVI ст. магнат Сенявський. За легендою, ідея назвати маєток Раєм пов’язана з іменами Адама Сенявського і його нареченої Єви.

Останнім власником маєтку був Я. Потоцкий.

Рай_Дендропарк

Адреса: Тернопільська область, с. Рай

Печера Оптимістична

Пещера Оптимистическая

Печера “Оптимістична” – найбільша гіпсова печера в світі!

Протяжність дослідженої частини – 240 км. Це друга за величиною карстова печера, після “Мамонтової” в США, в світі!

Відкрита в 1965 р львівськими спелеологами з клубу “Циклоп”.

“Оптимістична” названа в жарт, оскільки колеги спочатку дуже низько оцінювали шанси першовідкривачів на успіх і називали їх “оптимістами”.

Відвідування Печери “Оптимістична” туристами можливе тільки зі спеціальним спорядженням в супроводі досвідченого інструктора-спелеолога.

У 2012 р в печері відкрили арт-музей.

Адреса: Тернопільська область, с. Королівка

Печера Вертеба

Пещера Вертеба

Гіпсова печера Вертеба в Більче-Золотому – одна з найбільших в Європі. Довжина підземних ходів становить 7820 м.

Печера складається з широких галерей, розділених вузькими перемичками.

У V-IV тис. до н.е. печера Вертеба використовувалася людьми в якості притулку в разі небезпеки.

В печері було знайдено понад 300 цілих керамічних судин і величезна кількість фігурок, черепків, кам’яних і кістяних знарядь праці, які відносяться до Трипільської культури. Велика частина з них осіла в різних польських музеях, але деякі предмети можна побачити у Борщівському краєзнавчому музеї.

У Вертебі відкрита печера-музей трипільської культур, де експонується колекція скульптур і кераміки в трипільському стилі.

Адреса: Тернопільська область, с. Більче-Золоте

Костел-усипальниця Сапег

Костел-усыпальница Сапег

Римо-католицький костел у Більче-Золотому закладено в 1839 р

У нинішньому вигляді відбудований в 1898 р.р. як каплиця-усипальниці роду Сапег, які володіли цими землями.

На фасаді зображено литовський герб нащадків Гедиміна “Погоня” (вершник з мечем) і родовий герб Сапег “Лис” (стріла з подвійною поперечиною). Зараз це храм Св. Параскеви УГКЦ. Костел розташований на території Більче-Золотінецкого парку-пам’ятника садово-паркової архітектури (1800 р 11 га, 46 видів дерев) на місці колишньої садиби, що належала роду Сапег.

На фундаментах палацу Сапег у радянські часи побудували будинок культури.

Адреса: Тернопільська область, с. Більче-Золоте

Автор Світлана Бондаренко

Коментарі

Код
Щоб залишити коментар, введіть Ваше ім'я, E-Mail, текст повідомлення та цифровий код, зображений на картинці.Будь ласка, не ображайте один одного, будьте ввічливими та грамотно висловлюйте свою думку. Адміністрація сайту залишає за собою право видаляти повідомлення нецензурного характеру та такі, що ображають честь і гідність інших людей.